Przejrzyjcie naszą interaktywną mapę skojarzeń!
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
Od ośmiu lat Szkoła Letnia PKN ICOMOS jest spotkaniem specjalistów zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego. Co roku odbywa się w innym mieście, a jej celem jest zaprezentowanie uczestnikom “najbardziej aktualnej problematyki ochrony dziedzictwa, wymiana doświadczeń i poznanie najważniejszych działań konserwatorskich prezentowanych w różnych miejscach Polski, w których dzieją się rzeczy ważne dla ochrony i konserwacji zabytków”. W tym roku tematem jest “Niechciane dziedzictwo”, rozumiane jako zabytki poprzemysłowe. To dlatego miastem goszczącym Szkołę są w 2023 roku Katowice. I to właśnie na zabytkach tego regionu skupia się tematyka wydarzenia. W dniach 16-18 sierpnia uczestnicy spotkania dyskutują o najbardziej aktualnych trendach dotyczących postindustrialnej architektury, jej ochronie i pomysłach na jej wykorzystanie, a także o największych zagrożeniach.
Przy okazji tego wydarzenia zachęcamy do lektury naszych artykułów dotyczących dziedzictwa poprzemysłowego. Poniżej zgromadziliśmy dla naszych czytelników treści dotyczące omawianego tematu, by łatwiej było je znaleźć.
Miłej lektury!
Spirytus wyparował, gaz się ulotnił – czyli nowe funkcje poprzemysłowych zabytków Warszawy | Spotkania z Zabytkami
To kolej ukształtowała Pragę/ Spotkania z Zabytkami
Wałbrzych: poznać mikrokosmos kopalni/ Spotkania z Zabytkami
Bochnia: kopalnia soli/ Spotkania z Zabytkami
Warszawa: Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya/ Spotkania z Zabytkami
Żyrardów-XIX-wieczna osada fabryczna/ Spotkania z Zabytkami
Mieszkanie na stacji? Niezły odjazd/ Spotkania z Zabytkami
Gdańsk-stocznia gdańska-miejsce narodzin Solidarności/ Spotkania z Zabytkami
Gliwice-radiostacja/Spotkania z Zabytkami
Kanał Elbląski/ Spotkania z Zabytkami
Kanał Augustowski – droga wodna/ Spotkania z Zabytkami
Katowice-osiedle robotnicze Nikiszowiec/ Spotkania z Zabytkami
Krzemionki-kopalnie krzemienia z okresu neolitu/ Spotkania z Zabytkami
Ozimek-żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew/ Spotkania z Zabytkami
Tarnowskie Góry-podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz Sztolni Czarnego Pstrąga/ Spotkania z Zabytkami
Zabrze-zespół zabytkowych kopalni węgla kamiennego/ Spotkania z Zabytkami
Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi galeriami dotyczącymi miejsc poprzemysłowych:
Fotografia industrialna/ Spotkania z Zabytkami
Miasto idealne- Nowa Huta/ Spotkania z Zabytkami
Chcielibyśmy także zwrócić uwagę czytelników, że w numerze 8/2023 magazynu “Spotkania z Zabytkami” dostępnym właśnie na sklepowych półkach również znajdziecie Państwo tematy związane z dziedzictwem postindustrialnym. To m.in. artykuł “Mieszkanie na dworcu? Niezły dojazd”, “Pomniki Historii: warszawskie Filtry” czy tekst na temat zdjęć fotografów Nowej Huty – Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala. Jednocześnie już możemy zapowiedzieć, że w najnowszym wydaniu magazynu, które dostępne będzie w sprzedaży od początku października, tematami artykułów będą m.in. elektrociepłownia Szombierki oraz radiostacja Babice.
Warto zaznaczyć, że wydarzeniu patronuje Generalny Konserwator Zabytków dr Jarosław Sellin. Szkołę Letnią wspiera Departament Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast gospodarzem jest Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach, w którym odbywają się prelekcje.
Współorganizatorami Szkoły Letniej PKN ICOMOS są Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.
Więcej informacji na temat Szkoły Letniej PKN ICOMOS dostępnych jest na stronie PKN ICOMOS-Polska.
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
Ludzie budują mosty od tysięcy lat. Początkowo drewniane, później kamienne, ceglane, wykonane z betonu lub żelbetu, nareszcie metalowe – żelazne, stalowe i żeliwne. Budowane w celu pokonania pewnej przeszkody, mają ułatwiać nam przeprawę z jednego punktu do drugiego. Oglądam ostatnio The...
Kiedy w 1875 roku otwierano Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, pierwszą w Warszawie placówkę wystawienniczą prezentującą eksponaty związane z historią techniki, idea, by w muzeum – „świątyni muz” – pokazywać wynalazki zamiast obrazów i rzeźb, mogła wciąż jeszcze wydawać się nieco...
Wszystko się zaczęło jak w zwykłym napadzie na bank: przebrani mężczyźni, odludne miejsce, właściwie żadnej ochrony, do tego akt przemocy: na miejscu został ciepły trup niewinnej ofiary. I nie byłoby w tym nic szczególnie dziwnego, lecz nie o bank tu...