Opowiemy Ci o zabytkach. Inaczej.
Magazyn „Spotkania z Zabytkami” już dostępny sieci sklepów Empik.
Numer 3/2024
Tym razem dla naszych czytelników przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę. Na podwójnej okładce znalazła się Krystyna Zachwatowicz-Wajda, która znów stanęła przed obiektywem legendy polskiej fotografii, Wojciecha Plewińskiego, by powtórzyć sesję z 1964 roku. Wtedy zdjęcie ukazało się w słynnym cyklu tygodnika „Przekrój”. Dziś tę sesję zgodzili się zrobić ponownie dla „Spotkań z Zabytkami”. A poza tym w numerze m.in.
– o tym, jak paryska moda docierała do różnych zakątków Europy, zanim każdy mógł obejrzeć transmisję z pokazu haute couture na Fashion TV;
– Wojciech Nowicki pisze o monumentalnych shows Buffallo Billa w Galicji;
– Krystyna Zachwatowicz-Wajda opowiada o tym dlaczego jej ojciec, choć przyczynił się do odbudowania warszawskiej Starówki, to jej nie odwiedzał;
– o tym, jak Polska nie została „drugą Szwajcarią”;
– Grażyna Bastek przypomina, że renesansowi władcy cenili odpoczynek podejmowany po politycznych, militarnych i administracyjnych wysiłkach a dekorujące ich rezydencje dzieła sztuki wychwalały zarówno dobre rządy, jak i dolce far niente;
– Jarosław Trybuś pisze o tajemnicach wieżowca przy wrocławskim Rynku;
– Jacek Dehnel zdradza, w czym przechowuje herbatę.
Zaglądamy też do willi z filmu „Strefa interesów”, w której – tuż za murami Auschwitz – Rudolf Höss wiódł z rodziną sielskie życie.
„Spotkania z Zabytkami” to jedno z najdłużej ukazujących się nieprzerwanie pism popularnonaukowych w Polsce. Pierwszy numer, z „Damą z łasiczką” na okładce, ukazał się w 1977 roku. To magazyn dla wszystkich miłośników nie tylko zabytków, ale także historii i szeroko rozumianego dziedzictwa. Od numeru 7/2023 ukazuje się w nowej odsłonie jako blisko 200-stronicowy kwartalnik.
Więcej informacji o działalności pisma znaleźć można na profilu „Spotkania z Zabytkami” na Facebooku.
Redakcja
Zapraszamy!
Odbudował, ale czy odwiedzał?
Z Krystyną Zachwatowicz, córką jednego z najbardziej znanych polskich konserwatorów zabytków Jana Zachwatowicza, o atmosferze rodzinnego domu, odtwarzaniu Warszawy i związanych z tym kontrowersjach oraz… o podrabianiu biletów do teatru. Justyna Nowicka Pani pierwsze wspomnienie związane z ojcem? Jak przez…
Indyanin w Galicji
Na pierwszym planie grupa mężczyzn stoi najwyraźniej gdzieś na terenie dworca, na torach i między nimi. Pierwszy od lewej stoi góral albo Hucuł, w tym swoim wymiętolonym kapelutku, ubrany niby z miejska, bo w marynarkę i koszulę, ale wszystko to…
Wybory – przewodnik praktyczny
„Nigdy w życiu nic podobnego nie widziałem i nie wiem, czy kiedy co podobnego zobaczę” – zapisał w swojej relacji Francis Gordon, angielski obserwator elekcji Władysława IV. Elekcja viritim, w myśl której każdy szlachcic miał prawo do osobistego udziału w…
„Musimy sobie postawić jako zadanie jak najszybsze osiągnięcie własnej masowej produkcji zegarków ręcznych i aparatów fotograficznych” – oświadczył szef rządzącej Polską partii komunistycznej w listopadzie 1953 roku. Nie był to oczywiście temat główny referatu Bolesława Bieruta na tematy gospodarcze. Ściśle…
Przeglądajcie naszą interaktywną mapę skojarzeń!
Interesujecie się historią? Chcielibyście zwiedzić niezwykłe miejsce, ale nie wiecie, od czego zacząć? Skorzystajcie z naszej prostej interaktywnej mapy skojarzeń – na pewno znajdziecie coś dla siebie!