Opowiemy Ci o zabytkach. Inaczej.
Magazyn „Spotkania z Zabytkami” już dostępny sieci sklepów Empik.

Numer 3/2025
Redakcja „Spotkań z Zabytkami” kontynuuje swoją młodą tradycję – aż trzy różne okładki najnowszego numeru, z których każda zapowiada inny materiał dziennikarski. Ale uspokajamy: każda z nich kryje tę samą zawartość.
Na czytelników czeka wywiad z Czesławem Langiem, utytułowanym kolarzem sportowym, który jest właścicielem… dwóch pałaców. Przez lata pieczołowicie je modernizował, by dziś znów mogły zachwycać.
To także m.in. historie zaklęte w najpiękniejszych pałacowych łazienkach w Polsce od Łańcuta po Sosnowiec. Czytelnicy mogą przekonać się, jak wyglądały higieniczne rytuały szlachetnie urodzonych.
Trzecia okładka anonsuje tekst o historii teatru Rabcio, widzianej przez pryzmat scenografii i kukiełek z prezentowanych w nim spektakli. To fenomen nie tylko w polskiej skali. A swój wizualny wymiar scena rabczańska zyskała m.in. dzięki projektom Jerzego Koleckiego.
W tym numerze czeka na Państwa także cały dział poświęcony polskiemu kolonializmowi. Można m.in. poznać dzieje rodzimej kawy „Pluton”, rodu Zamoyskich, którego przedstawiciele wyruszyli do Angoli, czy – przy okazji wystawy „Wybielanie” – przemyśleć rolę etnografii w powielaniu stereotypów.
A poza tym w numerze m.in.:
– o tym, co łączy senne miasteczko na Podkarpaciu z filmem Christophera Nolana „Oppenheimer”;
– o tym, dlaczego Maria Poprzęcka nie przejmuje się opiniami kolegów-historyków sztuki ;
– o wysmakowanych wnętrzach zamku w Wiśle;
– quiz o polskich zabytkach architektury drewnianej- zaskakujących odpowiedzi nie brakuje;
– o kufrze podróżnym Marii Konopnickiej, wyprodukowanym przez słynną firmę Louis Vuitton;
– o tym, w co zmieniane są na świecie puste kościoły;
– o bardzo nieoczywistych polonikach, którym przyglądają się w swoim artykule w stałym cyklu „NieWĄSkie spojrzenie” Katarzyna Wąs i Leszek Wąs.
„Spotkania z Zabytkami” to jedno z najdłużej ukazujących się nieprzerwanie pism popularnonaukowych w Polsce. Pierwszy numer, z „Damą z łasiczką” (dziś częściej występującą pod tytułem „Dama z gronostajem”) na okładce, ukazał się w 1977 roku. To magazyn dla wszystkich miłośników nie tylko zabytków, ale także historii i szeroko rozumianego dziedzictwa. Od numeru 7/2023 ukazuje się w nowej odsłonie jako 192-stronicowy kwartalnik.
Więcej informacji o działalności pisma znaleźć można na profilu „Spotkania z Zabytkami” na Facebooku.
Zapraszamy!
Redakcja











Wawel? To brzmi rysunkowo
Z Marcinem Maciejowskim, artystą, o jego książce „Rysunki wawelskie”, porównaniach do Matejki, poszukiwaniu „współczesnych rymów” do historii i o tym, kto dziś mógłby pozować Dunikowskiemu do słynnych głów – rozmawia Łukasz Gazur
Maszyna do czucia
Mówi się, że kiedy urodził się Jezus, drgnęło serce pająka. Ku radości Dzieciątka pająk uplótł więc dla niego sieć, łapiąc w nią cały blask, dziecko zaś oddało mu to, co jedynie ono potrafi dać – całą miłość świata, zamkniętą w jednym uśmiechu….
Na odlew
Jednym z celów wystawy „Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” było wydobycie z magazynów muzealnych nieoczywistych – często niedocenianych wcześniej – przedmiotów i kolekcji…
Zupełnie gdzie indziej
Niby wszystko się zgadza. Selekcja prac pozwoliła bowiem na wskazania artystycznie – w większości przynajmniej – udane. Reprezentacja polskich artystów wręcz może zachwycać, a momentami nawet przyćmić brytyjskich odpowiedników. Problem zaczyna się, gdy zapytamy, o czym właściwie opowiada prezentacja w Muzeum Sztuki w Łodzi. Trudno uciec od wrażenia, że nie do końca nawet wie kurator. A w tytule „St Ives i gdzie indziej” ten drugi człon ewidentnie wybija się na plan pierwszy…
Przeglądajcie naszą interaktywną mapę skojarzeń!
Interesujecie się historią? Chcielibyście zwiedzić niezwykłe miejsce, ale nie wiecie, od czego zacząć? Skorzystajcie z naszej prostej interaktywnej mapy skojarzeń – na pewno znajdziecie coś dla siebie!