Bieżący numer 2/2024

Numer 2/2024

„Spotkania z Zabytkami” to jedno z najdłużej ukazujących się nieprzerwanie pism popularnonaukowych w Polsce. Pierwszy numer, z „Damą z łasiczką” na okładce, ukazał się w 1977 roku. To magazyn dla wszystkich miłośników nie tylko zabytków, ale także historii i szeroko rozumianego dziedzictwa. Od numeru 7/2023 ukazuje się w nowej odsłonie jako blisko 200-stronicowy kwartalnik.

W najnowszym numerze 2/2024 wśród autorów znaleźli się m.in.:
– autorka audycji radiowej i książki „Jest taki obraz” Grażyna Bastek, która tym razem pisze o obrazie najsłynniejszej malarki renesansu, Sofonisby Anguissoli
– wieloletni zastępca dyrektora Muzeum Warszawy, Jarosław Trybuś, który przekonuje, że warto czasem zajrzeć do wnętrza centrum handlowego
– pisarz, kurator fotograficzny i prozaik Wojciech Nowicki, który przybliża postać Antoniego Teslara, ojca mariażu kuchni francuskiej z kuchnią polską.

Poza tym w numerze 2/2024 kompozytor i pianista Grzegorz Turnau opowiada o swoim Krakowie, w którym “wieje mroźny wiatr od Wisły”; kolekcjoner Piotr Korduba snuje opowieść o tradycji polskiego kilimu; Prof. Krzysztof Pomian przekonuje, żeby nie oglądać “Mona Lisy”.

W czasopiśmie zastanawiamy się też nad rynkową i artystyczną wartością platerów, śledzimy historię karkonoskich koronek, które zrobiły furorę wśród arystokratek Europy oraz tropimy ślady jednej z pierwszych studentek krakowskiej ASP – rzeźbiarki Izabelli (Idy) Koziebrodzkiej.

Więcej informacji o działalności pisma znaleźć można na profilu „Spotkania z Zabytkami” na Facebooku.

Redakcja

Zapraszamy!