Majowe seanse dla fanów zabytków
Fot. mat. prasowe festiwalu Docs Against Gravity
Artykuły

Majowe seanse dla fanów zabytków

Od 10 do 19 maja w kinach Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Katowic, Poznania, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 21 do 3 czerwca w innych miastach i online będzie trwała 21. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Docs Against Gravity. Miłośnicy dokumentów będą mogli wybierać spośród niemal 190 filmów połączonych hasłem przewodnim „W relacji ze światem”. Program zawiera kilka perełek, wobec których żaden fan zabytków nie może przejść obojętnie.

Chcesz być na bieżąco z przeszłością?

Podanie adresu e-mail i kliknięcie przycisku “Zapisz się do newslettera!” jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wysyłanie na podany adres e-mail newslettera Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków w Warszawie zawierającego informacje o wydarzeniach i projektach organizowanych przez NIKZ. Dane osobowe w zakresie adresu e-mail są przetwarzane zgodnie z zasadami i warunkami określonymi w Polityce prywatności.
  • Nikt się pewnie nie spodziewał, że rozpad systemu kolonialnego wstrząśnie globalnie nie tylko sferą społeczno-polityczną, ale i muzealnictwem. Zbiory muzeów etnograficznych, powstających jak grzyby po deszczu w XIX wieku, gromadziły artefakty miejscowych kultur tradycyjnych oraz tych pozaeuropejskich. Przedmioty te często zdobywano przemocą. Od kilkunastu lat trwają debaty na temat zwrotu zagrabionych przedmiotów. „Powrót do domu”, wyreżyserowany przez Suvi West z plemienia Saamów, opowiada o znaczeniu i symbolicznej mocy artefaktów umieszczonych w muzealnych gablotach.
  • Mit mówi, że modernizm był egalitarny i feministyczny, w końcu kobiety, na równi z mężczyznami, studiowały w Bauhausie, a najbardziej nawet znani projektanci współpracowali z kobietami. Dopiero, kiedy się zdrapie tę wierzchnią warstwę lukru, okaże się, że owszem, kobiety studiowały w Bauhausie, ale nie miały równego dostępu do wszystkich pracowni. Że owszem, projektanci współpracowali z kobietami, ale często pomijali ich nazwiska przy opisie realizacji. Film „E.1027 – Eileen Gray i dom nad morzem” zeskrobuje kolejny kawałek lukru. Dzięki obrazowi poznajemy bliżej postać irlandzkiej architektki i projektantki Gray , jej domu na Lazurowym Wybrzeżu i konflikcie z papieżem modernizmu Le Corbusierem.
  • Ziemia kryje w sobie tajemnice, które od wieków rozpalają wyobraźnię. Co mogli zostawić nam w spadku pradawni przodkowie? Złoto? Misternie wykonaną biżuterię? A może, nie sięgając aż tak bardzo wstecz, przypadnie nam w udziale odkrycie całego pociągu wypełnionego kosztownościami? Jeżeli jest coś, co mamy ze sobą jako ludzie wspólnego, to bez wątpienia marzenie o odnalezieniu skarbu. „Poszukiwacze skarbów i sędzina” pokazuje rzeczywistość irańskich łowców szczęścia i ich próby wyrwania się przeznaczeniu.
  • Muminki i Alvar Aalto to fińskie towary eksportowe. Projektant, dzięki swoim – momentami zaskakującym, ale zawsze mocno osadzonym w otoczeniu – realizacjom zyskał sławę już za życia. Dzięki filmowi „Aalto – z miłości do architektury” jego projekty i kulisy pracy będą na wyciągnięcie ręki. Warto, szczególnie spodoba się miłośnikom stylu scandi.
  • W prawie 100-minutowym filmie Viktor Kossakovsky podchodzi do architektury inaczej niż wszyscy. W „Architektonie” nie spotkamy nazwisk z architektonicznego panteonu, nie poznamy ich biografii i nie przyjrzymy się realizacjom. Reżyser proponuje nam spojrzenie na architekturę od samego początku – od materiałów takich jak kamień i beton. Zapowiada się niezwykłe wizualnie widowisko.
1. Fot. mat. prasowe festiwalu Docs Against Gravity
2. Fot. mat. prasowe festiwalu Docs Against Gravity
Majowe seanse dla fanów zabytków
Majowe seanse dla fanów zabytków
“Architekton” to poetycka opowieść o znaczeniu materiału w architekturze na przestrzeni dziejów

Dla spóźnialskich lub tych, którym nie dosyć wrażeń, organizatorzy proponują wypożyczenie filmu przez platformę VOD Milenium Docs Against Gravity. Wybraliśmy dwa szczególnie bliskie naszym sercom, ale jesteśmy przekonani, że w przepastnych zbiorach portalu każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Czy aby na pewno każdy widzi, jaki jest koń? Niby nic skomplikowanego: długi pysk, ogon, cztery nogi. Ale jak zaczniemy się zastanawiać, czy w trakcie galopu zwierzę ma wszystkie kopyta nad ziemią, to odpowiedź przestaje być tak oczywista. Ten dylemat rozwiązał fotograf, Eadweard Muybridge. W filmie „Naświetlając Muybridge’a” poznamy rozwiązanie końskiej zagwozdki oraz dowiemy się, jak powstały fotografia i film.
Fot. mat. prasowe festiwalu Docs Against Gravity
Majowe seanse dla fanów zabytków
Kadr z filmu „Naświetlając Muybridge’a” reż. Marc Shaffer, 2021 r., USA.
Fot. mat. prasowe festiwalu Docs Against Gravity
Majowe seanse dla fanów zabytków
Kadr z filmu „Naświetlając Muybridge’a” reż. Marc Shaffer, 2021 r., USA.
  • Muzea, szczególnie te duże, to ogromne instytucje angażujące specjalistów z różnych dziedzin. Odpowiedzialni za ich funkcjonowanie muszą się mierzyć z szeregiem trudności, które statystycznemu odwiedzającemu nie przyszłyby do głowy. Florencka Galeria Uffizi jest jednym z najstarszych, największych i najbardziej znanych muzeów w Europie. Przez pięćset sal, każdego dnia, przechodzi około tysiąca oglądających. „Za drzwiami galerii Uffizi” pokazuje codzienność pracowników muzeum, ale też wyzwania, którym muszą sprostać.

Klaudia Obrębska

Historyczka sztuki i antropolożka. Redaktorka naczelna i współautorka "Poradnika dobrych praktyk architektonicznych dla socmodernizmu", autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii sztuki i architektury. Na antenie Radia dla Ciebie prowadzi audycje Mazowieckie Kulturalnie oraz Kobiece Historie. Popularyzujące historię architektury na instagramowym koncie @miasto.tlumacze.

Popularne

Kawaler baroku

Wystawa w warszawskich Łazienkach Królewskich przybliża postać jednego z najważniejszych włoskich malarzy XVII wieku, ale też dzieje Malty, na której spędził niemalże 40 lat. Mattia Preti urodził się 1613 roku w kalabryjskiej Tavernie, położonej w południowych Włoszech. Tam też pobiera...