Moda bardzo osobista
Fot. Arkadiusz Podstawka / Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Galerie

Moda bardzo osobista

Prof. Irena Huml, znana krytyczka sztuki, miała wyjątkowy talent do projektowania ubrań. Jej pasja do zagadnień związanych z modą zaczęła się już w Państwowym Liceum Przemysłu Odzieżowego, gdzie zdobyła wiedzę na temat tkanin, kroju i szycia. Jako studentka historii sztuki, rozważała karierę w kostiumologii, co dodatkowo wzbogaciło jej zrozumienie mody.

W 2025 roku, z okazji dziesiątej rocznicy śmierci prof. Huml, Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizuje wyjątkową wystawę poświęconą jej osobistej historii mody.

Ekspozycja nie tylko przedstawia indywidualną biografię znanej historyczki sztuki, ale także ukazuje historię ubioru w PRL-u oraz rolę i funkcjonowanie kobiet w tamtych czasach.

Wystawa obejmuje cztery dekady, od lat pięćdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, prezentując liczne ubrania i akcesoria, które były ważne dla prof. Huml.

Kurator wystawy, dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, podkreśla, że forma wystawy jest nietypowa, ale z pewnością zyskałaby aprobatę samej prof. Huml. Wydaje się wręcz, że to ona sama inspirowała tę ekspozycję, dbając o zachowanie licznych ubiorów i akcesoriów, które sprawiały jej radość przez lata.

Wystawa zatytułowana „Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)”, będzie dostępna od 25 lutego do 18 maja 2025 roku.

Popularne

Parę osób, mały czas

Trzy obrazy, ale o pewnych atrybucjach, to bilans polskich Rembrandtów. Dwa znajdują się na Zamku Królewskim w Warszawie, to „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”, oba z 1641 roku, a jeden – namalowany kilka lat wcześniej „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” – w Muzeum Narodowym w Krakowie. Warszawskie dzieła pochodzą z galerii Stanisława Augusta, krakowski – ze zbiorów książąt Czartoryskich. ..

Miasto godne nieustannych odkryć

Ile jest Sopotów w nadbałtyckim Sopocie? To akurat proste – Górny i Dolny. Ale poza tym jest też Sopot rybaków, turystów, Niemców, Polaków, hazardzistów, kapitalistów, katolików, ewangelików, Żydów, artystów, tenisistów, imprezowiczów, bandytów, bogaczy, niebieskich ptaków...