Numery archiwalne
Numery archiwalne dostępne są na stronie zabytki.online oraz polona.pl.
Numer 3/2024
Tym razem dla naszych czytelników przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę. Na podwójnej okładce znalazła się Krystyna Zachwatowicz-Wajda, która znów stanęła przed obiektywem legendy polskiej fotografii, Wojciecha Plewińskiego, by powtórzyć sesję z 1964 roku. Wtedy zdjęcie ukazało się w słynnym cyklu tygodnika „Przekrój”. Dziś tę sesję zgodzili się zrobić ponownie dla „Spotkań z Zabytkami”. A poza tym w numerze m.in.
– o tym, jak paryska moda docierała do różnych zakątków Europy, zanim każdy mógł obejrzeć transmisję z pokazu haute couture na Fashion TV;
– Wojciech Nowicki pisze o monumentalnych shows Buffallo Billa w Galicji;
– Krystyna Zachwatowicz-Wajda opowiada o tym dlaczego jej ojciec, choć przyczynił się do odbudowania warszawskiej Starówki, to jej nie odwiedzał;
– o tym, jak Polska nie została „drugą Szwajcarią”;
– Grażyna Bastek przypomina, że renesansowi władcy cenili odpoczynek podejmowany po politycznych, militarnych i administracyjnych wysiłkach a dekorujące ich rezydencje dzieła sztuki wychwalały zarówno dobre rządy, jak i dolce far niente;
– Jarosław Trybuś pisze o tajemnicach wieżowca przy wrocławskim Rynku;
– Jacek Dehnel zdradza, w czym przechowuje herbatę.
Zaglądamy też do willi z filmu „Strefa interesów”, w której – tuż za murami Auschwitz – Rudolf Höss wiódł z rodziną sielskie życie.
„Spotkania z Zabytkami” to jedno z najdłużej ukazujących się nieprzerwanie pism popularnonaukowych w Polsce. Pierwszy numer, z „Damą z łasiczką” na okładce, ukazał się w 1977 roku. To magazyn dla wszystkich miłośników nie tylko zabytków, ale także historii i szeroko rozumianego dziedzictwa. Od numeru 7/2023 ukazuje się w nowej odsłonie jako blisko 200-stronicowy kwartalnik.
Więcej informacji o działalności pisma znaleźć można na profilu „Spotkania z Zabytkami” na Facebooku.
Redakcja
Zapraszamy!
-
- W numerze 2/2024 wśród autorów znaleźli się m.in.:- autorka audycji radiowej i książki „Jest taki obraz” Grażyna Bastek, która tym razem pisze o obrazie najsłynniejszej malarki renesansu, Sofonisby Anguissoli
– wieloletni zastępca dyrektora Muzeum Warszawy, Jarosław Trybuś, który przekonuje, że warto czasem zajrzeć do wnętrza centrum handlowego
– pisarz, kurator fotograficzny i prozaik Wojciech Nowicki, który przybliża postać Antoniego Teslara, ojca mariażu kuchni francuskiej z kuchnią polską.Poza tym w numerze 2/2024 kompozytor i pianista Grzegorz Turnau opowiada o swoim Krakowie, w którym “wieje mroźny wiatr od Wisły”; kolekcjoner Piotr Korduba snuje opowieść o tradycji polskiego kilimu; Prof. Krzysztof Pomian przekonuje, żeby nie oglądać “Mona Lisy”.
W czasopiśmie zastanawiamy się też nad rynkową i artystyczną wartością platerów, śledzimy historię karkonoskich koronek, które zrobiły furorę wśród arystokratek Europy oraz tropimy ślady jednej z pierwszych studentek krakowskiej ASP – rzeźbiarki Izabelli (Idy) Koziebrodzkiej.
Więcej informacji o działalności pisma znaleźć można na profilu „Spotkania z Zabytkami” na Facebooku.
- W numerze 2/2024 wśród autorów znaleźli się m.in.:- autorka audycji radiowej i książki „Jest taki obraz” Grażyna Bastek, która tym razem pisze o obrazie najsłynniejszej malarki renesansu, Sofonisby Anguissoli
-
- W numerze 1/2024 m.in. Wśród autorów znaleźli się m.in.:
– autorka audycji radiowej i książki „Jest taki obraz” Grażyna Bastek, która tym razem pisze o tym, jak Rembrandt opowiedział biblijną historię o miłosiernym samarytaninie
– wieloletni zastępca dyrektor Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś, który opisuje, gdzie zbudowano pierwszy w Polsce budynek sejmowy
– pisarz, kurator fotograficzny i prozaik Wojciech Nowicki, który odkrywa, czemu w 20-leciu rozkopano kopiec Krakusa Poza tym w numerze 1/2024 pisarz Jacek Dehnel zdradza, skąd jego zamiłowanie do staroci; kolekcjonerka Grażyna Kulczyk tłumaczy, dlaczego zaczęła wyprzedawać sztukę tworzoną przez mężczyzn oraz opowiada o swoim podejściu do remontowania zabytkowych budynków; Monika Kucia opisuje, co jedli krzyżacy na zamku w Malborku. W czasopiśmie znalazły się też unikatowe zdjęcia pokazów mieszkańców innych kontynentów, jakie odbywały się w europejskich… ogrodach zoologicznych – aż do 1934 roku.Więcej informacji o działalności pisma znaleźć można na profilu „Spotkania z Zabytkami” na Facebooku.
- W numerze 1/2024 m.in. Wśród autorów znaleźli się m.in.:
-
- „Spotkania z Zabytkami” to jedno z najdłużej ukazujących się nieprzerwanie pism popularnonaukowych w Polsce. Pierwszy numer, z „Damą z łasiczką” na okładce, ukazał się w 1977 roku. To magazyn dla wszystkich miłośników nie tylko zabytków, ale także historii i szeroko rozumianego dziedzictwa.
- Od numeru 7/2023 ukazuje się w nowej odsłonie jako blisko 200-stronicowy kwartalnik.
-
- W najnowszym numerze 8/2023 m.in. o fotograficznej familii Plewińskich, której herbem mógłby stać się aparat; o zmianach w Zamku Królewskim na Wawelu – dla niektórych idących z duchem czasu w muzealnictwie, dla innych kontrowersyjnych w kontekście muzeum rezydencji królewskiej – rozmawiamy z dr. hab. Andrzejem Betlejem, prof. UJ, dyrektorem Wawelu; o kolekcjonowanie francuskich zegarów portykowych pytamy dr. hab. Jakuba Adamskiego, prof. UW; o tym, jak w I Rzeczpospolitej wyglądały wybory; o przywracaniu blasku dworowi w Radoniach; o twórczości Włodzimierza Tetmajera i jego wystawie w Muzeum Krakowa.
- Więcej informacji o działalności pisma znaleźć można na profilu „Spotkania z Zabytkami” na Facebooku.
-
- Zygmunt Miłoszewski zdradza, że jego dziedzictwem jest mazowieckie pole
-
- Monika Kucia opisuje aneks kuchenny w domu Kopernika w Toruniu
-
- Jerzy S. Majewski wyjaśnia tajemnice warszawskich Filtrów
-
- Wojciech Nowicki przypomina początki Nowej Huty
-
- Grażyna Bastek pisze o jedynym obrazie Moneta w polskich zbiorach
-
- Jarosław Trybuś zachwyca się kamienicą Wedla
-
- Patrycja Pustkowiak chodzi po niezwykłym krakowskim Domu Literatów;
-
- prof. Ewdoksia Papuci-Władyka opowiada o polskich stanowiskach archeologicznych na Cyprze
-
- Anna Cymer przygląda się najbardziej niezwykłym polskim obiektom sprzed wieków
-
- Piotr Policht udowadnia, że Bruno Schulz to nie tylko wybitny pisarz i grafik, ale także malarz
Moim dziedzictwem jest mazowieckie pole
Wrażenie robi na mnie architektura użytkowa. Kręci mnie mieszkaniówka. Otwarte pozostaje pytanie, czy te założenia – często jednak koszmarnie brzydkie – należy obejmować ochroną konserwatorską – mówi pisarz Zygmunt Miłoszewski…
Dla ojczyzny ratowania
Na cele rozbudowy armii Polacy ofiarowywali pieniądze i przedmioty już od 1933 roku, ale dopiero po powołaniu trzy lata później Funduszu Obrony Narodowej darowizny popłynęły szerokim strumieniem. Wśród nich prym wiodły przedmioty ze szlachetnych kruszców: biżuteria, papierośnice, galanteria stołowa, a…
Mieszkanie na stacji? Niezły odjazd!
Jak się trafia na zabytek? Chyba jedynie w ten sposób, że człowiek doznaje opętania i w miejscu, które kiedyś pełniło zupełnie inne, publiczne funkcje, widzi nagle dla siebie szansę na nowe, szczęśliwe i całkiem prywatne życie. W 2021 roku kupiłam…
Warszawa – Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya
Centralna Stacja Filtrów jest sercem lindleyowskiego systemu wodociągów i kanalizacji. Stanowi też najlepiej zachowany w stolicy i wciąż pracujący, zabytkowy obiekt przemysłowy Warszawy. O włos, a lindleyowski system wodociągów i kanalizacji powstałby w Petersburgu, nie w Warszawie. W 1875 r.,…
Więcej informacji o działalności pisma znaleźć można na profilu „Spotkania z Zabytkami” na Facebooku.
Przeglądajcie naszą interaktywną mapę skojarzeń!
Interesujecie się historią? Chcielibyście zwiedzić niezwykłe miejsce, ale nie wiecie, od czego zacząć? Skorzystajcie z naszej prostej interaktywnej mapy skojarzeń – na pewno znajdziecie coś dla siebie!