Dwór ryglowy w Sieniawce, 2023 r.
Fot. Katarzyna Sielicka
Architektura

Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo

W dniach 25-27 września 2023 w Siemczynie odbywa się XX Polsko-Niemiecka Konferencja „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo #ANTIKON 2023”, a jej tematem przewodnim jest „Ochrona i współczesne użytkowanie budynków drewnianych i ryglowych – sprzeczność?”.

Dziś ten typ budowli występuje po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. W Polsce występują na Śląsku, w zachodniej i północno-wschodniej Polsce, na Kaszubach czy Warmii i Mazurach.

W Polsce wyróżnia się kilka typów domów szachulcowo-ryglowych:

  • dolnośląski
  • kaszubski
  • lubuski
  • łużycki
  • sudecki
  • wielkopolski

A my zachęcamy do przeczytania tekstów o takich właśnie budowlach:

Ostatni taki budynek na Śląsku

Kościół Pokoju

Konferencja i podróż studyjna ANTIKON to polsko-niemieckie wydarzenie na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego. W jego trakcie zaplanowano dyskusje o problemach ratowania, ochrony, popularyzacji i wykorzystania obiektów architektury ryglowej i drewnianej w Europie i na świecie. To także możliwość podzielenia się dobrymi praktykami zarówno z Niemiec, jak i Polsce.

Więcej informacji na temat konferencji znajdziecie na 👉  TUTAJ

Popularne

Brzeg – Zamek Piastów Śląskich z renesansową bramą i kaplicą zamkową pw. św. Jadwigi – nekropolią Piastów

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu jest najwspanialszą renesansową rezydencją książęcą na Śląsku. Budowla z wewnętrznym dziedzińcem na wzór włoski ukształtowana została pod wrażeniem Zamku Królewskiego na Wawelu. Spośród rezydencji książęcych na Śląsku zamek w Brzegu zajmuje szczególną pozycję. Był siedzibą...