Przejrzyjcie naszą interaktywną mapę skojarzeń!
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
Czy ulica Bracka wciąż jest tym samym tętniącym życiem miejscem, o nieuchwytnej energii, w których bywają artyści i osobowości bohemy?
Pustoszejące centra metropolii, wyludniające się historyczne dzielnice to rosnący problem światowych, a także polskich metropolii. Wraz z rozwojem turystyki i krótkoterminowego wynajmu mieszkań, uchodzi z centrum miast lokalna swoboda. Kraków jest niestety niechlubnym przykładem.
Magazyn „Spotkania z Zabytkami” zaprasza 3 kwietnia o 18.00 do klubu Hevre na krakowskim Kazimierzu przy ul. Meiselsa 18 na pierwszą debatę z cyklu „Zabytki na językach”. Wspólnie z naszymi gośćmi zastanowimy się, czy możliwe jest przeciwdziałanie pustoszeniu kulturowych centrów miast i jeśli tak to jakie strategie są możliwe?
Spotkanie poprowadzi Łukasz Gazur, rozmawiać z nim będą zaś: pisarz Wojciech Nowicki; Katarzyna Piotrowska, zastępczyni dyrektora Wydziału Kultury oraz specjalistka w dziedzinie ochrony i kształtowania krajobrazu kulturowego oraz ochrony dziedzictwa przemysłowego; dziennikarka Aleksandra Suława oraz przedstawicielka kolektywu Siostry Rzeki – artystka Cecylia Malik.
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!
„Zabytki na językach” to cykl wydarzeń społeczna – kulturalnych, podczas których organizatorzy będą podejmować kluczowe tematy związane z dziedzictwem kulturowym i przemianami cywilizacyjnymi.
„Spotkania z Zabytkami” to jedno z najdłużej ukazujących się nieprzerwanie pism popularnonaukowych w Polsce. Pierwszy numer, z „Damą z łasiczką” na okładce, ukazał się w 1977 roku. To magazyn dla wszystkich miłośników nie tylko zabytków, ale także historii i szeroko rozumianego dziedzictwa. Od numeru 7/2023 ukazuje się w nowej odsłonie jako blisko 200-stronicowy kwartalnik.
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
„Nie mamy obrączek, bo nie sposób dostać w Polsce złota. W końcu pewna znajoma daje mi w prezencie swoje stare obrączki” – Roma Ligocka zapamiętała ślub z 1965 roku. Czy to figle pamięci? Przecież państwowe przedsiębiorstwo Jubiler zaopatrywało obywateli w...
Z dr. hab. Piotrem Kordubą, prof. UAM, o kolekcjonowaniu kilimów, które łączą bardzo różne tradycje ziem polskich, modzie na tkaniny, herstorii oraz o tym, czy Magdalena Abakanowicz mogła urodzić się gdzie indziej. Właściwie całość naszej rozmowy mogłaby przebiegać pod hasłem...
Lalka przedstawiająca Jana Chrzciciela? Naczynia liturgiczne zamiast garnków i miniaturowy kościół zamiast domku dla lalek? „Mały ksiądz” zamiast „Małego chemika”? Przez wieki dzieci zamożnych rodziców miały zabawki związane z religią...