Powstanie Warszawskie, 1944 r. Mieszkańcy Warszawy opuszczaja miasto po kapitulacji, ul. Marszałkowska.
Fot. Laski Diffusion / East News
Architektura

Pójdź śladami powstania warszawskiego

Szlak „Śladami Powstania” obejmuje sześćdziesiąt trzy miejsca a dostępny jest w MonumentApp, pierwszej bezpłatnej aplikacji poświęconej zabytkom.

Liczba nie jest przypadkowa – nawiązuje do sześćdziesięciu trzech dni trwania powstania warszawskiego. Po siedemdziesięciu dziewięciu latach od jego wybuchu wciąż natykamy się na ślady bohaterskiej walki w przestrzeni miejskiej. Dlatego Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków opracował specjalny szlak jego śladami.

Pójdź śladami powstania warszawskiego

Warszawa powstawała co najmniej dwa razy. Raz – podczas walki, a potem – z gruzów. Mimo gigantycznego wysiłku odbudowy po wojnie, mimo wielkich inwestycji po odzyskaniu niepodległości w roku 1989, mimo upływu niemal ośmiu dekad, niektóre rany po wydarzeniach roku 1944 wciąż są otwarte. Spacerując po mieście, nadal natykamy się na ślady kul na murach i uszkodzone budynki. Eksperci Narodowego Instytut Konserwacji Zabytków wybrali sześćdziesiąt trzy miejsca – na ulicach i podwórkach, w pałacach i kanałach – gdzie śladów Powstania można wręcz dotknąć.

Kotwica u Batorego

Użytkownicy aplikacji MonumentsApp idąc „Śladami Powstania”, obejrzą sześćdziesiąt trzy zabytkowe obiekty związane z sierpniowym zrywem. Poznają miejsca, w których od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku toczyły się walki. Wędrując tropem powstańczych pamiątek, będą mogli zobaczyć m.in. autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu Liceum im. Stefana Batorego, gąsienicę niemieckiego czołgu w murze katedry św. Jana, nadpalony XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina oraz relikty zniszczonego w 1944 roku pasażu Simonsa.

– Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków chce przypomnieć, że śladami bohaterskiego zrywu są nie tylko pamiątkowe tablice – powiedział Michał Laszczkowski, dyrektor NIKZ. – To też m.in. pozostałości po wybuchu przy ulicy Rakowieckiej 4, rzeźby z wysadzonego przez Niemców Pałacu Brühla czy postrzeliny w dawnym budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, czyli Pasty. Budynek został zdobyty przez Powstańców 20 sierpnia i aż do dnia kapitulacji pozostał w ich rękach, stając się jednym z najważniejszych symboli walczącej Warszawy – przypomniał Laszczkowski.

Zwiedzaj i zamieszczaj!

Aplikacja MonumentApp nie tylko dostarcza informacji o konkretnych zabytkach, pełni również funkcję społecznościową. Odbiorcy mogą współtworzyć opisy, dzielić się swoimi odkryciami, pokazywać nieznane atrakcje, tworzyć własne mapy i plany wycieczek. MonumentApp oferuje też gotowe propozycje tras, wskazując np. miejsca związane z konkretnymi okresami historii, postaciami literackimi czy po prostu najpiękniejsze widoki. Aplikacja zawiera nie tylko opisy architektury – opowiada także o zabytkach poprzez biografie postaci z historii Polski.

Link do pobrania aplikacji: https://nikz.pl/aplikacja/

Łukasz Gazur

Krytyk sztuki i teatru, wieloletni szef działu kultury w "Dzienniku Polskim" i "Gazecie Krakowskiej". Publikował i współpracował m.in. z "Przekrojem", "Tygodnikiem Powszechnym", "Wprost", TVP Kultura. Czterokrotnie wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy Małopolski. Członek polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia krytyków AICA. Zastępca redaktora naczelnego magazynu "Spotkania z Zabytkami".

Popularne

Sulejówek – Milusin, zespół domu Marszałka Józefa Piłsudskiego

Sulejówek to miasto w województwie mazowieckim położone około 20 kilometrów od Warszawy, w zachodniej części powiatu mińskiego. Jako część aglomeracji warszawskiej jest znakomicie skomunikowany ze stolicą. Związek Sulejówka z Warszawą jest jednak nie tylko geograficzny. To tu czołowe postacie warszawskich...