Przejrzyjcie naszą interaktywną mapę skojarzeń!
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
Szlak „Śladami Powstania” obejmuje sześćdziesiąt trzy miejsca a dostępny jest w MonumentApp, pierwszej bezpłatnej aplikacji poświęconej zabytkom.
Liczba nie jest przypadkowa – nawiązuje do sześćdziesięciu trzech dni trwania powstania warszawskiego. Po siedemdziesięciu dziewięciu latach od jego wybuchu wciąż natykamy się na ślady bohaterskiej walki w przestrzeni miejskiej.
Warszawa powstawała co najmniej dwa razy. Raz – podczas walki, a potem – z gruzów. Mimo gigantycznego wysiłku odbudowy po wojnie, mimo wielkich inwestycji po odzyskaniu niepodległości w roku 1989, mimo upływu niemal ośmiu dekad, niektóre rany po wydarzeniach roku 1944 wciąż są otwarte. Spacerując po mieście, nadal natykamy się na ślady kul na murach i uszkodzone budynki.
To sześćdziesiąt trzy miejsca – na ulicach i podwórkach, w pałacach i kanałach – gdzie śladów Powstania można wręcz dotknąć.
Użytkownicy aplikacji MonumentsApp idąc „Śladami Powstania”, obejrzą sześćdziesiąt trzy zabytkowe obiekty związane z sierpniowym zrywem. Poznają miejsca, w których od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku toczyły się walki. Wędrując tropem powstańczych pamiątek, będą mogli zobaczyć m.in. autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu Liceum im. Stefana Batorego, gąsienicę niemieckiego czołgu w murze katedry św. Jana, nadpalony XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina oraz relikty zniszczonego w 1944 roku pasażu Simonsa.
Zwiedzając miasto można natknąć się też m.in. na pozostałości po wybuchu przy ulicy Rakowieckiej 4, rzeźby z wysadzonego przez Niemców Pałacu Brühla czy postrzeliny w dawnym budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, czyli Pasty. Budynek został zdobyty przez Powstańców 20 sierpnia i aż do dnia kapitulacji pozostał w ich rękach, stając się jednym z najważniejszych symboli walczącej Warszawy.
Aplikacja MonumentApp nie tylko dostarcza informacji o konkretnych zabytkach, pełni również funkcję społecznościową. Odbiorcy mogą współtworzyć opisy, dzielić się swoimi odkryciami, pokazywać nieznane atrakcje, tworzyć własne mapy i plany wycieczek. MonumentApp oferuje też gotowe propozycje tras, wskazując np. miejsca związane z konkretnymi okresami historii, postaciami literackimi czy po prostu najpiękniejsze widoki. Aplikacja zawiera nie tylko opisy architektury – opowiada także o zabytkach poprzez biografie postaci z historii Polski.
Link do aplikacji TUTAJ
Prawdziwe miejsca, prawdziwi ludzie, prawdziwa historia w radiu RDC
Są w przestrzeni miejsca, w których granica między teraźniejszością i przeszłością jest niezwykle cienka. Zapraszamy Państwa do udziału w niezwykłych radiowych spacerach, w których przewodnikami będą świadkowie historii, Powstańcy Warszawscy, eksperci znający Warszawę jak własną kieszeń i miasto – waleczna stolica, o którą jej ludność walczyła 63 dni. I właśnie przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
Zachęcamy do zabrania opowieści w teren, a jeśli nie mają Państwo takiej możliwości, spacer w wyobraźni bez wątpienia może być równie satysfakcjonujący.
Każdy ze spacerów będzie dostępny w podcastach na stronie Polskiego Radia RDC
Autorką cyklu jest Klaudia Obrębska – historyczka sztuki i antropolożka, dziennikarka RDC. Za montaż odpowiada Jerzy Piórek.
Projekt realizowany jest we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
EMISJA: 1 SIERPNIA- GODZ.16.35 – TEMAT: Warszawski Żoliborz i ulica Suzina w pierwszych minutach i godzinach Powstania Warszawskiego
EMISJA PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK – START OD 2 SIERPNIA – 11.30
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
Wzdłuż historycznego Traktu Królewskiego skupiły się najcenniejsze zabytki stolicy w dużym stopniu zrekonstruowane po zniszczeniach drugiej wojny światowej. Historyczny trakt Królewski w Warszawie wraz z Wilanowem we wrześniu 1994 r. jako pierwszy w Polsce wraz z m.in. kopalnią w Wieliczce,...
Sulejówek to miasto w województwie mazowieckim położone około 20 kilometrów od Warszawy, w zachodniej części powiatu mińskiego. Jako część aglomeracji warszawskiej jest znakomicie skomunikowany ze stolicą. Związek Sulejówka z Warszawą jest jednak nie tylko geograficzny. To tu czołowe postacie warszawskich...
Na cele rozbudowy armii Polacy ofiarowywali pieniądze i przedmioty już od 1933 roku, ale dopiero po powołaniu trzy lata później Funduszu Obrony Narodowej darowizny popłynęły szerokim strumieniem. Wśród nich prym wiodły przedmioty ze szlachetnych kruszców: biżuteria, papierośnice, galanteria stołowa, a...