Kruchość rzeczy
Galerie

Kruchość rzeczy

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę ceramiki “Kruchość rzeczy” z kolekcji Grażyny i Wiesława Stachurskich. W sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 zobaczymy blisko 200 eksponatów polskiej ceramiki, z kolekcji przekazanej przez Grażynę Stachurską muzeum w 2023 roku.

Fot. Materiały Muzeum Mazowieckie w Płocku
Kruchość rzeczy
Plakat wystawy czasowej pt. Kruchość Rzeczy w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Kolekcja Stachurskich powstawała przez kilkadziesiąt lat, począwszy od czasów II wojny światowej, kiedy rodzina z Częstocic zaczęła zbierać porcelanę z Ćmielowa.

Wizyta młodego Wiesława Stachurskiego z ojcem w ćmielowskiej fabryce w czasie wojny zrodziła w nim pasję do kolekcjonowania. Po wojnie Wiesław wyjechał do Warszawy na studia na Politechnice Warszawskiej i został cenionym naukowcem, jednocześnie rozwijając swoją kolekcję ceramiki. Grażyna Stachurska, również inżynier budowlany, wspierała męża w pasji. Po jego śmierci opiekuje się kolekcją.

Chcesz być na bieżąco z przeszłością?

Podanie adresu e-mail i kliknięcie przycisku “Zapisz się do newslettera!” jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wysyłanie na podany adres e-mail newslettera Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków w Warszawie zawierającego informacje o wydarzeniach i projektach organizowanych przez NIKZ. Dane osobowe w zakresie adresu e-mail są przetwarzane zgodnie z zasadami i warunkami określonymi w Polityce prywatności.

Zbiór obejmuje ceramikę od XIX wieku do lat 60. XX wieku, z pracowni takich jak Fabryka Wyrobów Fajansowych Jakuba Teichfelda w Pruszkowie, Fabryka Fajansu w Pacykowie, i wiele innych. Wśród dzieł są prace polskich artystów – Stanisława Jagmina, Wacława Bębnowskiego, i innych. Kolekcja zawiera też ceramikę ludową, m.in. huculską oraz wyroby Walentego Konopczyńskiego z Bolimowa.

Na wernisaż zapraszamy 20 czerwca, o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Wystawę będzie można oglądać do 22 września.

Kuratorka wystawy: Aleksandra Woźniak-Adamska.

Marcin Pieszczyk

Popularne

Design na kartki

Joanna Regina Kowalska, kurator Kolekcji Tkanin i Ubiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, opowiada o modzie i wzornictwie na wystawie „Nowoczesność reglamentowana”. Po świetnie przyjętej wystawie „Modna i już! Moda w PRL” w 2015 roku, wraca Pani do wątków modowych tej...