Opowiemy Ci o zabytkach. Inaczej.
Magazyn „Spotkania z Zabytkami” już dostępny sieci sklepów Empik.

Numer 2/2025
Redakcja „Spotkań z Zabytkami” po raz kolejny proponuje swoim czytelnikom aż trzy różne okładki, z których każda kryje tę samą zawartość. Każda z nich anonsuje inny materiał dziennikarski.
To m.in. opowieść o pająkach – czyli ludowych ozdobach, przywieszanych pod sufitem, mających odpędzać złe duchy oraz zapewniać dobrobyt domostwa. Umiejętność wykonywania takich konstrukcji ze słomy, papieru i bibuły na Lubelszczyźnie została w 2024 roku wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Poza tym na czytelników czeka wywiad z artystą, którego zainspirował Zamek Królewski na Wawelu. Mowa o Marcinie Maciejowskim, któremu poświęcona jest druga z naszych okładek. Jego książka “Rysunki wawelskie” jest grą w skojarzenia, pełną nawiązań do kultury współczesnej i aktualnych wydarzeń.
Trzecia okładka anonsuje tekst o historycznych instrumentach – jak lira korbowa – które niemal zniknęły w odmętach historii. Niemal – bo dzięki takim pasjonatom jak Stanisław Wyżykowski wróciły do gry.
A poza tym w numerze m.in.:
– Wojciech Nowicki pisze o fotografiach z podróży Bronisława Piłsudskiego;
– Łukasz Przybylak, specjalista ds. ogrodów historycznych przekonuje, że w pielęgnowaniu zabytkowej zieleni warto zrezygnować z precyzji… manikiurzystki;
– o pomyśle na artystyczny biznes Alfreda Wierusz-Kowalskiego – czyli o “wilczym malarstwie”;
– Quiz o polskich zabytkach na liście UNESCO – niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć;
– o tym, jakie zasługi dla naszej (i nie tylko!) kuchni miały polskie królewny z dynastii Jagiellonów;
– o tym, dlaczego freski w renesansowym dworze w Ciechanowicach mogą rywalizować nawet z Wawelem;
– o willi Świt, która w ostatnich latach życia Stefana Żeromskiego stała się jego azylem;
– o tym, co niezwykłego jest w tzw. szkle św. Jadwigi, któremu poświęcają swój artykuł w naszym stałym cyklu „NieWĄSkie spojrzenie” Katarzyna Wąs i Leszek Wąsa.
„Spotkania z Zabytkami” to jedno z najdłużej ukazujących się nieprzerwanie pism popularnonaukowych w Polsce. Pierwszy numer, z „Damą z łasiczką” (dziś częściej występującą pod tytułem „Dama z gronostajem”) na okładce, ukazał się w 1977 roku. To magazyn dla wszystkich miłośników nie tylko zabytków, ale także historii i szeroko rozumianego dziedzictwa. Od numeru 7/2023 ukazuje się w nowej odsłonie jako 192-stronicowy kwartalnik.
Więcej informacji o działalności pisma znaleźć można na profilu „Spotkania z Zabytkami” na Facebooku.
Zapraszamy!
Redakcja







Wawel? To brzmi rysunkowo
Z Marcinem Maciejowskim, artystą, o jego książce „Rysunki wawelskie”, porównaniach do Matejki, poszukiwaniu „współczesnych rymów” do historii i o tym, kto dziś mógłby pozować Dunikowskiemu do słynnych głów – rozmawia Łukasz gazur
Maszyna do czucia
Mówi się, że kiedy urodził się Jezus, drgnęło serce pająka. Ku radości Dzieciątka pająk uplótł więc dla niego sieć, łapiąc w nią cały blask, dziecko zaś oddało mu to, co jedynie ono potrafi dać – całą miłość świata, zamkniętą w jednym uśmiechu….
Na odlew
Jednym z celów wystawy „Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” było wydobycie z magazynów muzealnych nieoczywistych – często niedocenianych wcześniej – przedmiotów i kolekcji…
Zupełnie gdzie indziej
Niby wszystko się zgadza. Selekcja prac pozwoliła bowiem na wskazania artystycznie – w większości przynajmniej – udane. Reprezentacja polskich artystów wręcz może zachwycać, a momentami nawet przyćmić brytyjskich odpowiedników. Problem zaczyna się, gdy zapytamy, o czym właściwie opowiada prezentacja w Muzeum Sztuki w Łodzi. Trudno uciec od wrażenia, że nie do końca nawet wie kurator. A w tytule „St Ives i gdzie indziej” ten drugi człon ewidentnie wybija się na plan pierwszy…
Przeglądajcie naszą interaktywną mapę skojarzeń!
Interesujecie się historią? Chcielibyście zwiedzić niezwykłe miejsce, ale nie wiecie, od czego zacząć? Skorzystajcie z naszej prostej interaktywnej mapy skojarzeń – na pewno znajdziecie coś dla siebie!