Zmarł Wojciech Przybyszewski
Logo czasopisma
Ludzie

Zmarł Wojciech Przybyszewski

31 sierpnia zmarł Wojciech Przybyszewski, wieloletni redaktor naczelny magazynu “Spotkania z Zabytkami”.

Pan Wojciech był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (1976), geologiem, speleologiem, kolekcjonerem i publicystą. Pracował w składzie redakcji „Spotkań z Zabytkami” od 2000 roku. Przez 20 lat, od 2003 roku do 2023 roku był redaktorem naczelnym tego czasopisma, od 2015 r. zastępcą redaktora naczelnego „Zapisków Kazimierzowskich”, członkiem Rady Dyrektorów Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku.

Z zakresu historii sztuki, zabytkoznawstwa i ochrony dziedzictwa narodowego opublikował blisko 500 artykułów popularnonaukowych i kilkanaście naukowych, a także wydał pięć książek: Olga Niewska. Piękno za kurtyną zapomnienia (Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2001), Portrety rodowe Krasińskich (Argraf Sp. z o. o., Warszawa 2006), Mistrzowie i dyletanci. Spotkania ze sztuką polską XIX wieku (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Warszawa 2012), Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864 (Fundacja HEREDITAS, Warszawa 2017) oraz Śledztwa kolekcjonera. O dłoniach Elizy Krasińskiej, fotografii z Władysławem Jagiełłą i innych niecodziennych historiach…, (Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, Warszawa 2020).

Fot. z archiwum redakcji
Zmarł Wojciech Przybyszewski
Wojciech Przybyszewski

Był członkiem m.in. Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Uhonorowany Nagrodą im. Feliksa Jasieńskiego za rok 2016 za publikacje popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, Nagrodą Zygmunta za rok 2019 za wspieranie idei ochrony dziedzictwa oraz pracę na rzecz upowszechniania wiedzy o rodzie Krasińskich, odznaczony m.in. Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami” oraz Brązowym a w czerwcu 2023 roku również Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Glaria Artis”.

Popularne

Kartografia to męska dziedzina? Czyli warstwy Wrocławia oczami kobiety

Malarka Kasia Kmita używająca techniki wycinanki do opowiadania otaczającego ją świata, tym razem na wystawie „Contrafactur” wzięła na warsztat zaginiony plan Wrocławia z XVI wieku autorstwa Barthela i Georga Weihnerów. W jej interpretacji różne epoki, kultury, budowle, osobiste ścieżki mieszkańców...