Słynny “Ikac”, czyli “Ilustrowany Kuryer Codzienny” był najpopularniejszą gazetą dwudziestolecia międzywojennego. Wydawany przez medialnego potentata, Mariana Dąbrowskiego, zyskał w 1927 roku, po przeprowadzce do tzw. Pałacu Prasy zespół redakcyjny składał się już ze 124 zatrudnionych. Przed wybuchem II wojny światowej dla koncernu pracowało blisko tysiąc ludzi w tym znakomici dziennikarze, naukowcy i pisarze związani z „IKC-em” umowami o wyłączności druku ich utworów. Wśród tych ostatnich znaleźli się m.in.: Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Sinko, Zygmunt Nowakowski, Konstanty Srokowski.
Na potrzeby koncernu pracował także cały sztab korespondentów krajowych i zagranicznych, rzesza pracowników administracji i drukarze. Redaktorzy koncernu z uposażeniem przekraczającym 2000 złotych, należeli do najlepiej wynagradzanych w tej branży w Polsce. Wysokie płace, poczytność pism koncernu i jego dominująca pozycja na rynku prasowym przyciągała wiele znamienitych postaci. Ci z kolei przyciągali jako bohaterów swoich tekstów i rozmów najbardziej znane postacie kultury, sztuki, sportu i życia publicznego. Wielu z nich robiło sobie zdjęcie na dachu Pałacu Prasy. Lista gości jest imponująca.
Fot. NAC
Miss Polonia USA Jadwiga Bieńko na dachu Pałacu Prasy, 1939 r.
Fot. NAC
Arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg (w kapeluszu, drugi z lewej), hrabiostwo Wrangelowie, książę Hieronim Mikołaj Radziwiłł (drugi z prawej) i młody hrabia Wrangel na dachu Pałacu Prasy. Kraków, 1935 r.
Fot. NAC
Starszy bosman Stanisław Radwan (służył na ORP “Grom”) na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1983 r.
Fot. NAC
Włoski architekt Lorenzo Cesanelli (drugi z prawej) w towarzystwie Jalu Kurka (pierwszy z lewej) i Tadeusza Przypkowskiego (pierwszy z prawej), oraz nierozpoznanej kobiety na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1933 r.
Fot. NAC
Książę Andrzej Lubomirski na dachu Pałacu Prasy, 1934 r.
Fot. NAC
Aktorka Maria Balcerkiewiczówna (z prawej) w towarzystwie pisarki Jadwigi Kiewnarskiej.
Fot. NAC
Aktor Ludwik Lawiński i rzeźbiarz Rogalski na dachu Pałacu Prasy. Kraków, 1935 r.
Fot. NAC
Wycieczka Polskiego Związku Turystycznego w Czechosłowacji na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1935 r.
Fot. NAC
Francuski malarz Marcel Vertes z żoną na dachu Pałacu Prasy
Fot. NAC
Tancerze Mila Kołpik oraz Eugeniusz Papliński, artyści teatru “8:15” z Warszawy, na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1939 r.
Fot. NAC
Artyści Teatru “8.15” z Warszawy, m.in.: Eugeniusz Papliński (w 2. rzędzie, 1. z prawej), Mila Kołpik (w 1. rzędzie, 1. z prawej) i Lucyna Szczepańska (w 1. rzędzie, 2. z prawej) -na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1939 r.
Fot. NAC
Brazylijski artysta malarz i rzeźbiarz Flawio de Carvalho (z prawej) w towarzystwie dziennikarza Jana Maleszewskiego na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1939 r.
Fot. NAC
Komendant Policji Państwowej m. Krakowa Aleksander Reszczyński na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1934 r.
Fot. NAC
Kapitan japońkiej armii Masao Watanale, nierozpoznany kapitan polskiej armii, oraz redaktor Zbigniew Grabowski na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1931 r.
Fot. NAC
Tancerz hinduski Ram Gopal na dachu Pałacu Prasy, 1938 r.
Fot. NAC
Zwycięzcy wyścigu kolarskiego Ilustrowanego Kuriera Codziennego Kraków – Katowice – Kraków, Zdobywca pierwszego miejsca Jakub Froes i drugiego Zieliński. Kraków, 1929 r.
Fot. NAC
Jan Kosik z rowerem na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1936 r.
Fot. NAC
Kpt. Józef Siwoński i trzy nierozpoznane osoby na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1937 r.
Fot. NAC
Jan Kisielewski w towarzystwie nierozpoznanej kobiety na dachu Pałacu Prasy. Kraków, 1934 r.
Fot. NAC
Bokser Mieczysław Chrostek z pucharem i szarfą mistrzowską w towarzystwie nierozpoznanego mężczyzny na dachu Pałacu Prasy, 1936 r.
Fot. NAC
Polscy harcerze z Francji – z wizytą w Krakowie. Dach Pałacu Prasy, 1938 r.
Fot. NAC
Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie na dachu Pałacu Prasy, 1932 r.
Foty. NAC
Motocykliści Alfred i Erwin Geyerowie na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1934 r.
Fot. NAC
Kazimierz Dobija z matką na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1928 r.
Fot. NAC
Amerykański ekonomista Clark Wallace w Krakowie w towarzystwie nierozpoznanej kobiety, 1928 r.
Fot. NAC
Węgierski attache prasowy Karol Sallay-Gurtler, wicekonsul węgierski w Krakowie Miklos Schabl (pierwszy z prawej) w towarzystwie red. Wacława Szperbera (pierwszy z lewej) i prof. J. Sroczyńskiego na dachu Pałacu Prasy. Kraków, 1937 r.
Fot. NAC
Redaktorzy Chwalibóg-Piecyk i Gustaw Dziendziel w towarzystwie red. Romana Woyczyńskiego (w środku) na dachu Pałacu Prasy. Kraków, 1928 r.
Fot. NAC
Aktorka Krystyna Ankwicz-Szyjkowska w towarzystwie współpracownika IKC red. Kazimierza Piotrowskiego (z prawej) i nierozpoznanego mężczyzny – na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1933 r.
Fot. NAC
Od lewej: redaktor IKC-a Ludwik Tomanek, wykładowca na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku Artur Coleman i Jalu Kurek – na dachu Pałacu Prasy w Krakowie,1938 r.
Fot. NAC
Włodzimierz Długoszewski (pierwszy z lewej) w towarzystwie dwóch nierozpoznanych mężczyzn na dachu Pałacu Prasy.
Fot. NAC
Norweski narciarz Birger Ruud na dachu Pałacu Prasy w Krakowie w towarzystwie redaktora Włodzimierza Długoszewskiego i dwóch nierozpoznanych mężczyzn, 1936 r.
Fot. NAC
Artysta rzeźbiarz Józef Klukowski na dachu Pałacu Prasy. W oddali widoczne wieże kościoła Mariackiego, z prawej fragment budynku Poczty Głównej z tarasem, 1936 r.
Fot. NAC
Ludwik Tomanek (pierwszy z lewej) w towarzystwie nierozpoznanych osób na dachu Pałacu Prasy w Krakowie
Fot. NAC
Stanisław Mróz (z lewej) w towarzystwie nierozpoznanego mężczyzny na dachu Pałacu Prasy, 1938 r.
Fot. NAC
Zbigniew Grabowski (z prawej) w towarzystwie nierozpoznanej kobiety i mężczyzny na dachu Pałacu Prasy.
Fot. NAC
Zdzisław Kozłowski w towarzystwie nierozpoznanej kobiety na dachu Pałacu Prasy, 1935 r.
Fot. NAC
Jan Siedlewski-Karszo, konsul generalny i redaktor Józef Bajsarowicz na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1935 r.
Fot. NAC
Romowie (w opisie zdjęcia jako “cyganie”) na dachu Pałacu Prasy. Kraków, 1933 r.
Fot. NAC
Generalny gubernator okupowanych ziem polskich, nazista Hans Frank – wraz ze świtą na dachu Pałacu Prasy w Krakowie, 1940 r.
Fot. NAC
Gmach Pałacu Prasy przy ul. Wielopole w Krakowie, 1934 r.
Nic nie rozbudza narodowych fantazji tak mocno jak zamki. Odbudować czy zostawić resztki murów? To pytanie szczególnie aktualne dla tych, którym marzy się przywrócenie starym budowlom dawnego blasku. Niestety te, które znalazły się w prywatnych rękach, czasem śmiało mogłyby konkurować z parkami rozrywki...
Przestrzeń, w której funkcjonujemy, w której przeżywamy nasze życie, wpływa na to, jak przez nie przechodzimy. Wpływa na to, jakie podejmujemy decyzje, jak pracujemy, jak świętujemy, jak wychowujemy dzieci, jak się przyjaźnimy i jak kochamy. Jeśli ktoś mieszka w Rzymie...
Najpiękniejszy na Śląsku i trzeci największy zamek w Polsce wkroczył w nową erę w maju 1945 roku mocno okaleczony przez działania wojenne. I nie chodzi tu bynajmniej o działania frontowe, a o barbarzyńską przebudowę zamku, który – po sprzedaży za...
Na naszej stronie używamy plików cookies (szczegóły znajdują się w „ Polityce prywatności "). Jeśli nie chcesz, aby „ciasteczka" były zapisywane na Twoim urządzeniu, zmień ustawienia przeglądarki. Jeśli jednak się na to zgadzasz, wciśnij OK.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.