Przejrzyjcie naszą interaktywną mapę skojarzeń!
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
Gabinet Fotografii w Galerii Sztuki XIX Wieku, Muzeum Narodowe w Warszawie
V odsłona „Fotografia industrialna”
Potrzeba rejestrowania postępu nie wykluczała powstawania intrygujących wizualnie obrazów. Fotografowie, wywodzący się często ze środowisk artystycznych, kładli duży nacisk na estetyczny aspekt kompozycji. Z biegiem czasu wytworzył się jednak nowy typ fotografa-inżyniera, który skupiony był bardziej na prezentacji samej konstrukcji i dokumentowaniu procesu jej powstawania. Takie różne podejścia widzimy, porównując na przykład wykonane w latach 60. XIX wieku w Warszawie fotografie z budowy mostu Kierbedzia zpóźniejszymi o 40 lat odbitkami, dokumentującymi wznoszenie mostu Poniatowskiego. Na zdjęciach można też odnaleźć katastrofy budowlane, wypadki i pożary – nieuniknione elementy rozwoju przemysłowego.
W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się unikatowa w skali kraju kolekcja fotografii. Znaczną część zbioru tworzą zdjęcia z 2. połowy XIX wieku. Ich wybór można zobaczyć w Gabinecie Fotografii. To kameralna przestrzeń wydzielona w stałej Galerii Sztuki XIX Wieku. Ze względów konserwatorskich fotografie są prezentowane rotacyjnie, w trzymiesięcznych odsłonach. Każdy zpokazów w Gabinecie, opartych na autorskich scenariuszach, pozwala prześledzić związki między fotografią a innymi dziedzinami sztuki XIX wieku. Twórczyniami piątej odsłony „Fotografia industrialna” są Magdalena Bajbor i Anna Masłowska ze Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych MNW.
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
„Matejko. Malarz i historia” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja czynna od 23 czerwca do 7 stycznia 2024. „Jeśli mię ludzie cenią jako artystę, to ja nierównie większą mam cenę jako człowiek, bo wszystko znoszę, nie skrzywdziłem w mym życiu nikogo i umiem cierpieć”. Jan Matejko
"Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)", Muzeum Narodowe we Wrocławiu. 3 października 2023–14 stycznia 2024 r. Wśród bohaterek wystawy znajdą się m.in. pionierki powojennego projektowania szkła Halina Jastrzębowska-Sigmund i Wanda Zawidzka-Manteuffel związane w okresie dwudziestolecia międzywojennego z warszawskim Ładem.
"Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)". Wystawa zorganizowana z okazji jubileuszu 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ekspozycja czynna od 14.07.2023 do 14.01.2024.