Przejrzyjcie naszą interaktywną mapę skojarzeń!
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
Kuratorka wystawy: dr Barbara Banaś
Wielka przeglądowa wystawa prezentująca twórczość designerek szkła ostatnich 75 lat – od 1945 roku po czasy współczesne. Ich aktywność zawodowa niezwykle bogata i właściwie niemal nieznana, lub rozpoznana bardzo wyrywkowo, świadczy o niebagatelnej roli jaką odegrały w historii polskiego wzornictwa ostatnich dekad.
Wśród bohaterek wystawy znajdą się m.in. pionierki powojennego projektowania szkła Halina Jastrzębowska-Sigmund i Wanda Zawidzka-Manteuffel związane w okresie dwudziestolecia międzywojennego z warszawskim Ładem. Kolejne pokolenie to pierwsze absolwentki Katedry Szkła PWSSP we Wrocławiu m.in. Regina Włodarczyk-Puchała (huta „Julia” w Szklarskiej Porębie), Eryka Trzewki-Drost (huta „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej), debiutująca w latach 60. XX w. Barbara Urbańska-Miszczyk związana z hutą „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Stanisława Paczos pracująca wiele lat w hucie „Violetta” w Stroniu Śląskim.
Na pewno znajdziecie coś dla siebie!
„Matejko. Malarz i historia” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja czynna od 23 czerwca do 7 stycznia 2024. „Jeśli mię ludzie cenią jako artystę, to ja nierównie większą mam cenę jako człowiek, bo wszystko znoszę, nie skrzywdziłem w mym życiu nikogo i umiem cierpieć”. Jan Matejko
"Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)". Wystawa zorganizowana z okazji jubileuszu 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ekspozycja czynna od 14.07.2023 do 14.01.2024.
Niezwykłe fotografie Bronisława Piłsudskiego z czasów zesłania na wyspę Sachalin.